Tallinna Saun ehk Tartu maantee leilisaun Torupilli asumis

Tartu maantee leilisaun asub Tallinna Torupilli miljööväärtusliku ala piiril.

Torupilli asum sai oma nime kunagi Torupilli tänava ja Tartu maantee nurgal asuva samanimelise kõrtsi järgi. Torupilli ala piirid lähevad täna Tartu maanteelt mööda Pronksi tänavat Gonsiori tänavanini ning sealt Vilmsi ja Lubja tänava kaudu taas Tartu maanteele.

20. sajandi alguses oli see Talliinna eeslinn veel enamjaolt asustamata ning siin laiusid karjakoplid, juurvilja- ja viljapuuaiad. Tartu maantee algus aga oli hoonestatud juba 13. sajandi aguses. 18. sajandi lõpuks oli Tartu maantee hoonestatud kuni tänase Odra tänava ristmikuni. Torupilli asumi piirkonna ühtlasem hoonestus hakkas tekkima 18. ja 19. sajandil kui Peeter I korralduse alusel määrati Tallinn Vene sõjalaevastiku baasiks Läänemerel ning baasi ohvitserid ja pootsmanid omandasid eeslinnades krunte. Torupilli asumis algas põhiline elamuala rajamine peale 1910. aastat. Lisaks tsaariaegsetele elamutele ehitati siia mitmeid Tallinna tüüpi kivitrepikojaga puumaju. Sellist tüüpi majad moodustavad tervikliku rea Türnpu tänaval, kus omal ajal kulges kitsarööpaline raudtee.

Tänane Tartu mnt. 73 asuv leilisaun pärineb 19. sajandist. Hoone, mis asub J.Kappeli ja K.Türnpu vahelisel alal, ehitus algas Türnpu tänavapoolsest osast, kuhu rajati hobusetall. Sellele lisandus pesumaja, saunaruumid ja korterid, mille valmimisega 1882 aastal kerkis Tartu maantee äärde tolleaegne moodne teenindusmaja.

Torupilli asumi lõplik hoonestus toimus peale 1930 aastat, mil kerkisid kivist 4-6 kordsed korterelamud Gonsiori tänava ja Politseipargi kanti. Politseipark, endine kroonu juurviljaaia südamik, säilitati haljasalana.

Saun on tegutsenud katkematult kuni tänaseni, seega on see teadaolevalt Euroopa vanim senitegutsev avalik saun. Meie saun on üle elanud erinevaid aegu ja haldajaid, kuid on säilitanud oma autentsuse ja kange leili, mille järgi meie pikaajalised ja truud kliendid ikka ja jälle meie juurde tulevad. Lojaalse klientuuri tõttu peame ennast kogukonna saunaks ning oluliseks sotsiaalseks kohtumispaigaks, mis ühendab põlvkondi ja kultuure. 

(Allikas: https://www.tallinn.ee/est/ehitus/Miljoovaartuslikud-piirkonnad-Tallinnas-3)

 

 

 

 

history

Foto M.Arro. M.Helme erakogu